Diákmunka: Nem csak a zsebpénz számít! Fedezd fel magad a munkaerőpiacon!
A diákmunka! Az első igazi lehetőség, hogy a suli mellett belekóstoljatok a "felnőttek világába." Reggel még matekórán ülsz, délután pedig már kávét főzöl vagy pizzát szervírozol. Talán azt gondolod, hogy a legnagyobb előnye a zsebpénz, de ennél sokkal többről van itt szó! Egy-egy nyári munka során olyan készségekre teszel szert, amiket az iskolában soha nem tanítanak meg: például hogyan mosolyogj kedvesen egy panaszos ügyfélre. Sőt, ha a munkaközben valami balul sül el, azt még mindig ki lehet mosni azzal a varázsszóval, hogy „diák vagyok, még betanulok”. Vicces, ugye? De azért ne feledd, minden tapasztalat egy lépcsőfok afelé, hogy jobban megismerd önmagad – meg a munkaerőpiacot is.
Például ott van Dani, aki az első napján a gyorsétteremben sikeresen összekeverte a shake-et és a jégkását. Az eredmény? Egy furcsa kinézetű hibrid, amit a vásárlók eléggé meglepetten fogadtak. Dani persze rögtön elnézést kért, és azzal magyarázta a dolgot, hogy ez egy "kreatív újítás" volt. Ki gondolta volna, hogy a diákmunka közben a marketingkészségei is fejlődni fognak? Persze, a főnöke kevésbé értékelte a spontán kreativitást, de legalább Dani megtanulta, hogy néha ragaszkodni kell a bevált receptekhez.
Aztán ott van Zsófi, aki egy könyvesboltban vállalt nyári munkát. Úgy gondolta, ez lesz álmai munkahelye: csendes hely, tele könyvekkel, ahová csak néha-néha betéved egy vásárló. Nos, nem számított arra, hogy az első napon egy vita közepébe csöppen, amiben egy vásárló hevesen állította, hogy az egyik regény vége teljesen félrevezető. Zsófi végül diplomatikusan közölte, hogy ő is pontosan így érzi, majd csendben visszaslisszolt a pult mögé. A könyvesboltban megtanulta, hogy a csendes olvasás élményét más hangok is kiegészíthetik.
És persze nem feledkezhetünk meg Petiről sem, aki egy szórakozóhelyen dolgozott, mint ruhatários. Egy este, miután végtelen mennyiségű kabátot és sálat adott ki, véletlenül összekeverte két vendég kabátját. Az egyik vendég szerényen elmosolyodott, és megjegyezte, hogy mindig is szeretett volna bőrdzsekiben járni, de azért inkább kérné vissza a sajátját. Peti pedig elhatározta, hogy a jövőben egy kicsit jobban odafigyel – de azért ez az apró tévedés néhány vendég arcára mosolyt csalt, amit talán érdemes felírni a diákmunka pozitívumai közé.
A diákmunka tehát nemcsak a zsebpénz miatt fontos, hanem azért is, mert közben fejlődünk, tanulunk, és olyan élményekkel gazdagodunk, amikre nem is számítottunk volna. Például azt is megtanulhatod, hogyan lehet jól kezelni egy kínos helyzetet, amikor hibáztál.
És ahogy telnek a hetek, rájössz, hogy bár a diákmunka nem mindig könnyű – sőt, néha meglepően fárasztó tud lenni –, de valójában segít felkészülni arra, hogy egyszer a saját utadat járd a munka világában.